Jak jsem vydržela 12 dní nejíst

Máme tu jaro. Příroda se už snad konečně probudila ze zimního spánku a přináší novou energii a sílu. Možná, že sami cítíte, že je čas na nějaký detox, odlehčení, napojení na přírodu. Na jaře můžete očistu využít k podpoře jater, které jsou v tomto období dominujícím orgánem.
Pokud vás zajímá více informací o očistách organismu a co jsem všechno vyzkoušela já, určitě čtěte dále.
 
Možností očisty těla může být spousta a lze ji pojmout různými způsoby.

Můžeme z jídelníčku alespoň na určitou dobu vyřadit věci, na kterých můžeme být do určité míry „závislí“, jako je třeba káva, sladkosti, alkohol… Slovo závislí dávám úmyslně do uvozovek, protože tím nemyslím závislost v té míře, kdy musíme vyhledat odborníka, abychom mohli dál fungovat v běžném životě, ale spíš takovou zvyklostní, pocitovou závislost – je to náš kámoš, se kterým nám je dobře.

Samozřejmě se to netýká jen toho, co konzumujeme, ale i třeba různých rituálů, činností apod. Ale to už se dostáváme trošku jinam, o „závislostech“ možná někdy příště. 🙂

Že člověk vydrží bez jídla, jsem ještě před pár lety nechápala a v mém případě si rozhodně neuměla představit. Přišlo mi to jako hazard se zdravím. Ale protože jen hlupák nemění své názory, dnes se na půsty dívám trochu jinak.

Pojďme se tedy podívat na další možnosti očisty:

  • Vyřazení problematických potravin z jídelníčku

    Opět záleží na míře, jakou si kdo zvolí – může začít od vysazení např. bílého cukru, bílé mouky, masa, mléčných výrobků a pak pozorovat tělo, jak na to reaguje. 

    Komplexnějším vyřazením určitých potravin z jídelníčku a jejich případným návratem se zabývá Whole30 protokol, kdy 30 dní nejíte mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny a cukr jenom občas prostřednictvím ovoce. Dnes se dá najít i spousta inspirace, co při Whole30 vařit.

  • Dodržování přerušovaného půstu

    Přerušovaný půst se skládá z časových oken, která jsou určená pro příjem jídla a pro půst. Dle Margit Slimákové je doporučováno 16 h půstu + 8 h příjmu potravy pro muže a 14 h půstu + 10 h příjmu potravy pro ženy. Takže v praxi u žen to znamená, že den začnete např. prvním jídlem v 10 h a skončíte ve 20 h.

    Mně se děje celkem často, že snídám pozdě, takže v podstatě dodržuji přerušovaný půst, aniž bych ho nějak plánovala a nějak se omezovala. 🙂

  • Pití ovocných a zeleninových šťáv

    Tím myslím vynechat běžné jídlo a stravovat se prostřednictvím šťáv. A neberte to tak, že šťáva = džus z obchodu. To určitě ne. Pokud se rozhodnete své tělo potěšit pár dny na šťávách, budete k tomu potřebovat odšťavňovač a spoustu materiálu.

    Pokud vás však děsí představa úplného půstu, kdy vaší snídaní, obědem i večeří je sklenice vody, je to určitě fajn varianta. 🙂 Snažte se kombinovat zeleninové a ovocné šťávy, ať nepřijímáte velké množství cukru. Také některé teorie nedoporučují kombinovat v jedné šťávě ovoce i zeleninu kvůli trávení.

    Doporučuji spíš vyzkoušet, co vám říká vaše tělo, jestli daná kombinace byla dobrá či špatná. Štávu pijte v menších doušcích a snažte se promnout v ústech se slinami, které nastartují trávení (když kousání odpadá). Za den ideálně 1 – 3 litry šťávy.

  • Půst na vodě

    Pro mě je to nejvyšší level očisty, se kterým mám zkušenost. Určitě není pro každého, ale zase na druhou stranu, když máte motivaci a odhodlání, zvládnete leccos. 🙂

    K půstu na vodě se vztahuje spousta pravidel, aby byl prováděn bezpečně a tělu prospěl, nikoliv uškodil. Jsou i různé teorie a postupy, které se od sebe mírně liší, pak záleží na vás, jaký si vyberete. Více než 4denní půsty nedoporučuji bez přechozí zkušenosti, popř. po konzultaci s odborníkem, který se půsty zabývá.

    Protože jsem neměla s půsty téměř žádnou zkušenost a chtěla jsem postupovat bezpečně, nechala jsem se prvním delším půstem včetně přípravy na něj provést Petrem Pavlíčkem, který se půsty dlouhodobě zabývá. Pokud by vás to oslovilo, můžete kouknout i na půstové pobyty, které Petr pořádá.

Všechny druhy očisty spouští detoxikační procesy, proto je třeba v průběhu celého dne hodně pít, aby se toxiny mohly odplavovat. Za roky našeho života se nám v těle už leccos nahromadilo a zejména při pití šťáv a půstu na vodě můžeme tělu hodně pomoci se očistit.

Půst na vodě má asi nejrychlejší léčebný efekt, protože se zastavuje trávení a tělo může všechnu energii věnovat léčení a obnově těla. Ale jelikož jsme každý jedinečný, může na každého působit různě a taky se při prvním půstu nemusí vyřešit zdravotní neduhy, které my zrovna v tu chvíli vyřešit chceme. Tělo si samo stanoví priority.

Dalším doporučením, jak detoxikačnímu procesu u šťáv i půstu na vodě pomoci, je praktikování klystýru, zejména v prvních dnech, kdy se čistí trávicí systém. Neobjevují se potom např. bolesti hlavy či jiné známky detoxikačního procesu.

S ohledem na to, že u půstu na vodě se úplně zastaví trávení (většinou až cca 4. den), je třeba na to brát ohled i při návratu zpět do normálního režimu. Návrat k jídlu by měl trvat stejně dlouho jako půst (existují pravidla pro postupné zařazování potravin).

Moje zkušenost s půstem na vodě

Už je to pár let, tak si přesně nevzpomínám, jak jsem k půstům přišla, ale myslím, že jsem čerpala ze zkušeností lidí na webu Petra Pavlíčka, které půstem provázel a byly tam i ženy s endometriózou, kterým půst pomohl.

Protože jsem neustále hledala další možnosti, které by mi při léčbě endometriózy mohly pomoci, byla jsem odhodlaná půst zkusit. Takže jsem se s Petrem spojila a dala jsem si rovnou cíl půstu 12 dní. Nevěděla jsem, jak to budu zvládat, tak jsem na sebe v tomhle směru nijak netlačila. Říkala jsem si, že když to bude méně dní, tak to vadit nebude. Skončila jsem tedy 12. den ve fázi, kdy mě už při ležení na boku tlačily kyčle z nedostatku tukové hmoty. 😀 

Začínala jsem týden na šťávách, potom jsem chvíli jedla a pak jsem se vrhla na samotný půst. Po celou dobu jsem pila pouze filtrovanou vodu (často je doporučována destilovaná). S Petrem jsem průběžně vše konzultovala, což bylo super. Lehký pocit hladu jsem měla celkem dlouho (někdo hlad už ani pak necítí). Ale nic, co by se nedalo zvládnout. Mohla jsem fungovat v běžném režimu a chodit do práce. Akorát na fyzickou aktivitu jsem se úplně necítila. 

Tři měsíce poté, když jsem se dostala na svoji původní váhu, jsem držela další půst asi 10 dní. Ten jsem zvládala snad ještě lépe, měla jsem spoustu energie.

Třetí půst jsem pak měla zhruba po roce asi 7 dní a ten byl pro mě trochu náročnější – větší únava, málo energie.

Co mě překvapilo

Po celou dobu jsem hubnula tuky (dle naší chytré váhy). Pak taky, že horší bylo dodržet návratovku, než samotný půst.

Přestože nemůžu říct, že by mi půsty zabraly na léčbu endometriózy, rozhodně měly pozitivní přínos pro moje tělo a chci je nadále alespoň jednou ročně zařazovat. 

Okamžitým efektem, který jsem ale vidět mohla, byla absolutně bezbolestná menstruace (1 – 2 cykly poté). A to jsem v té době měla menstruaci bolestivou celkem hodně.

Tak co, pustíte se do nějakého druhu očisty nebo již máte zkušenost? Podělte se v komentářích. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *